close

Kendi gölgemizde kaybolmuşuz Ali

Sen öldüğünden beri her şeye tutumumuz değişti. Gaddar olduk. Dur darılma hemen. Kızma da. Olmamız gerekiyor artık. Gerçekler acı Ali.

Gülüşünün altındaki o acıklı öyküyü hepimiz biliyoruz. Ne kadar şansız olduğunu biliyoruz. Ekmek satan adamlara “vurmayın” dedin ama vurdular sana be Ali. Ekmek satıyorlar ulan ekmek! Nimet lan bu. Nasıl yaptılar bunu sana? Nasıl o ellerle ekmek tuttular bir daha…

En zor meslek olan doktorluğu bile sırf parası iyidir diye yapan, Allah’ı olduğunu iddia eden ama Hipokrat Allah’sız diye verdiği yemini tutmayan bir doktora denk geldin bu koca dünyada. Absürd di mi?

Bu dünyada güzel türküler söyledik ve sakin durduk da ne oldu be Ali. Kimse ölmesin diye, insanlar nefes alsın istedik de ne oldu? Herkes devlet, devlet bencil, devlet öldürüyor, kimse kimsenin umurunda değil Ali anlayacağın.

Sen boş ver bizi. Bizden bir cacık olmaz Ali. Senin hakkını arayan çocukların terörist olarak ilan edildiği bir ülkenin çocuklarıyız biz. Bizden kime ne fayda gelir? Herkese öldükten sonra sahip çıkanlardan ne fayda gelir? Suçluyuz Ali, yaşarken sahip çıkmayı bilmiyoruz biz.

O çocuklar seni sevdi ve bizi de sevdi o çocuklar ama biz onları sevmeyi beceremedik. Biz aslında kimseyi sevmeyi beceremedik Ali. Buna kendimiz de dahil. Bu yüzden ömrümüzü şaşaalı bir hayata harcamaya çalışıp elimizi hiçbir çiçeğe süremedik. Bilmediğimiz biri, bilmediğimiz bir yerde, aslında hep gülmek istediğimiz gibi güldüğü için öldürdüler seni.

O yüzden Ali, sen gidince içimizden de büyük bir şey koptu gitti. Büyük bir kaya olduğu yerden yuvarlandı evimizin üzerine düştü sanki.

Ama

ama

ama

…..

ama sen yine de bizi boş ver be Ali. Biz zaten bir şekilde her gün kendimizi öldürüyoruz. Biz zaten her gün bir şekilde birilerinin kalbini öldürüyoruz. İnsan olamıyoruz Ali ve kimse bizim yerimize bilmediğimiz bir yerlerde, hep istediğimiz gibi gülmüyor artık.

Biz kendi gölgemizde bile kayboluyoruz be Ali.

kendi gölgemizde bile…

Emrah Ateş

10 07 2015

Tags : ali ismail korkmazgezi parkı
Emrah Ateş

Yazar Emrah Ateş

Yorumlar